DEHB belirtilerini nasıl anlayabilirim?

DEHB olan kişiler genellikle bazı belirtiler gösterirler ve bu belirtiler dikkatli bir gözlemle fark edilebilir. İşte DEHB olan kişileri tanımanıza yardımcı olabilecek bazı belirtiler:

  • Dikkat eksikliği belirtileri: Kişi, konuşmalarda veya görevlerde dikkatini toplamakta zorlanıyor ve görevleri tamamlamakta güçlük çekiyor. Sıklıkla unutkanlık, hafıza problemleri ve düşük motivasyon gösterirler.
  • Hiperaktivite belirtileri: Kişi, yerinde duramaz, sürekli hareket halindedir. Sessiz bir ortamda bile koltukta durmakta zorlanabilirler. Çevrelerindeki nesnelere dokunma, etrafta dolaşma, ya da farklı faaliyetlerle uğraşarak dinlenememe gibi belirtiler gösterebilirler.
  • Dürtüsellik belirtileri: Kişi, ani tepkiler verir, sabırsızdır ve beklemekte zorlanır. İstekleri ve duyguları kontrol etmekte zorlanabilirler ve bu nedenle davranışları düşüncesizce olabilir.
  • İş ve okul performansındaki sorunlar: DEHB olan kişiler, iş veya okul performansında sıklıkla sorun yaşarlar. Görevleri tamamlamakta zorlanır, takvimlerini organize etmekte zorlanır ve sürekli zamanında yetişememe problemi yaşarlar. Ayrıca düşük motivasyon ve ilgisizlik belirtileri de gösterirler.
  • Duygusal problemler: DEHB olan kişiler, sıklıkla kaygı, stres ve depresyon belirtileri gösterirler. Dürtüsellikleri, dikkat eksikliği ve hiperaktivite nedeniyle diğer insanlarla ilişkilerinde de sorun yaşayabilirler.

Eğer bir kişide bu belirtilerden birkaçını fark ederseniz, DEHB olabileceği konusunda şüphelenmek için bir nedeniniz olabilir. Ancak, sadece birkaç belirti DEHB tanısı koymak için yeterli değildir. Tanı koymak için mutlaka bir uzman hekime başvurmak gerekir.

moxo_dehb_adhd_10
Moxo Dikkat Testi Merkezleri

Moxo Dikkat Testi uygulayıcı merkezlerini inceleyin, size en yakın merkezden ön randevu alın.

İNCELE
Moxo Dikkat Testi Uygulayıcısı Olun

Türkiye’de 500’ün üzerinde klinik ve merkezde uygulanan Moxo Dikkat Performans Testi’ni kullanmak artık daha kolay.

BAŞVUR
Neden Moxo Dikkat Testi?
1
50'dan fazla ülke
550.000 Test
Moxo Testi Dünyada 50’dan fazla ülkede 450.000’nin üzerinde uygulanmıştır.
2
Çeldiricili & Objektif
Tek Test
Dünyada çeldiricili ve objektif tek dikkat testidir.
3
420 Tepki ve
Tepkisizlik
Moxo Testte 420 tepki ve 420 tepkisizlik Eylemi ölçülmektedir.
4
Türkiye’de son 6 Yılda
150.000 Test
Moxo Testi Türkiye’de son 6 Yılda 150.000’in üzerinde uygulanmıştır.
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Çocuğunuzun dikkat başarısını ölçmek ve ders çalışma ortamının dikkat özelliklerine göre yeniden düzenlenmesi için uzmanlarınızdan
Moxo Dikkat Testi’ni mutlaka isteyin! MOXO MERKEZLERİNİ İNCELEYİN
Uzman Yorumları
Haberler / Duyurular