DEHB Olan Kişiye Nasıl Davranılmalıdır?

DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) olan kişilere nasıl davranılması gerektiği konusunda bazı öneriler şunlardır:

  1. Sabırlı olun: DEHB’li insanların dikkat ve odaklanma becerileri sınırlı olabilir. Bu nedenle, onlara verdiğiniz talimatları anlamaları biraz daha uzun sürebilir. Sabırlı olun ve talimatları açıklayıcı bir şekilde verin.
  2. Açık iletişim kurun: DEHB’li insanlar, genellikle sosyal durumlarda zorluk yaşarlar ve duygularını ifade etmekte zorlanırlar. Açık ve net bir şekilde konuşun ve onların da duygularını ifade etmelerine izin verin.
  3. Odaklanmalarına yardımcı olun: DEHB’li insanların dikkat dağıtıcı faktörlerle başa çıkmaları zor olabilir. Dikkatlerini dağıtan faktörleri ortadan kaldırmaya çalışın ve görevlerine odaklanmalarına yardımcı olacak ortamlar yaratın.
  4. Sınırları netleştirin: DEHB’li insanlar sınırları anlamada zorluk yaşayabilirler. Net sınırlar koymak, onların neyin doğru olduğunu anlamalarına yardımcı olabilir.
  5. Pozitif takviye sağlayın: DEHB’li insanların kendilerine güveni az olabilir. Başarılarına yönelik pozitif geri bildirimler ve takdir edici sözler, kendilerine olan güvenlerini artırabilir.
  6. Yardım etmek için açık olun: DEHB’li insanlar, çoğu zaman yardıma ihtiyaçları olabileceğini kabul etmekte zorlanabilirler. Yardım teklif etmek için açık olun ve onların zorluklarını aşmalarına yardımcı olun.

Özetle, DEHB’li kişilere anlayışlı, sabırlı, açık iletişimli, odaklanmalarına yardımcı olan, net sınırlar koyan, pozitif takviye sağlayan ve yardım teklif eden bir tutum sergilemek faydalı olacaktır.

moxo_dehb_adhd_17
Moxo Dikkat Testi Merkezleri

Moxo Dikkat Testi uygulayıcı merkezlerini inceleyin, size en yakın merkezden ön randevu alın.

İNCELE
Moxo Dikkat Testi Uygulayıcısı Olun

Türkiye’de 2000’in üzerinde klinik ve merkezde uygulanan Moxo Dikkat Performans Testi’ni kullanmak artık daha kolay.

BAŞVUR
Neden Moxo Dikkat Testi?
1
50'dan fazla ülke
550.000 Test
Moxo Testi Dünyada 50’dan fazla ülkede 450.000’nin üzerinde uygulanmıştır.
2
Çeldiricili & Objektif
Tek Test
Dünyada çeldiricili ve objektif tek dikkat testidir.
3
420 Tepki ve
Tepkisizlik
Moxo Testte 420 tepki ve 420 tepkisizlik Eylemi ölçülmektedir.
4
Türkiye’de son 6 Yılda
150.000 Test
Moxo Testi Türkiye’de son 6 Yılda 150.000’in üzerinde uygulanmıştır.
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Çocuğunuzun dikkat başarısını ölçmek ve ders çalışma ortamının dikkat özelliklerine göre yeniden düzenlenmesi için uzmanlarınızdan
Moxo Dikkat Testi’ni mutlaka isteyin! MOXO MERKEZLERİNİ İNCELEYİN
Uzman Yorumları
Haberler / Duyurular