0 850 840 49 28

Disleksi Olan Çocuğa Okuma Nasıl Öğretilir ?

Disleksi olan bir çocuğa okumayı öğretmek zor olabilir. İyi haber şu ki, okumaya yardımcı olabilecek hem eğlenceli hem de eğitici pek çok yardım ve aktivite var.

Öncelikle mutlaka bir uzmandan destek almalı ve okuma gibi günlük çalışma ve aktiviteler konusunda da uzmanınızla planlama ve işbirliği yapmalısınız.

 

Çocuğun harfleri ayırt etmesine yardımcı olmak için dokular ve görsel ipuçları kullanabilirsiniz.Hikaye hakkında sorular sorarak ve onların kitapla birlikte takip etmelerine izin vererek anlamasına yardımcı olabilirsiniz. Uzmanlarla birlikte yürüteceğiniz sabırlı çalışmalar çocuğun okul ve kişisel başarısına yardımcı olacaktır.

Dokunma Dürtüleriyle Yazmayı Öğretme

Tıraş köpüğüyle yazı yazma alıştırması 

Disleksi olan çocuklar, okuma ve ses bilgisini öğrenirken oyun oynamalarına izin veren çoklu duyusal müdahalelere genellikle iyi yanıt verirler. Çocuğunuzun kelimeleri hecelemesi ve harfleri yüksek sesle söylemesi için tıraş kremi ya da kum kullanabilirsiniz. Bu onların harfleri görmelerine, her harf ve kelimeyle dokunsal bir his ilişkilendirmelerine yardımcı olabilir.

 

Sesleri dokuyla İlişkilendirin

Harflere sert bir doku vermek (kabartma, vb.), çocuğunuzun harflerin neye benzediğini ve nasıl bir şekilde olduğunu hatırlamasına yardımcı olabilir. Örneğin zımpara kağıdıyla harfleri kesin ve bunları masa gibi düz bir yüzeye yerleştirin. Harflerle kelimeler oluşturmaya başlayın ve bir kelime oluşturulduktan sonra çocuğunuzun her harfi hissetmesine izin verin.

Anlamayı Teşvik Etmek

 

Çocuğunuzun ilgisini çeken kitaplar okuyun

 

Disleksi olan çocuklar öğrendiklerinden zevk alırsa okumak onlar için bir angarya olmayacaktır. Özellikle çocuğun ilgi alanlarını hedefleyen ve aynı zamanda okumayı dört gözle beklemeleri için okuma seviyelerine uygun kitaplar bulun. Örneğin, çocuğunuz hayvanları seviyorsa, çocuğun okuyabileceği veya onlara yüksek sesle okuyabileceğiniz, yaşına uygun, hayvan temalı kitaplar okuyabilirsiniz.

 

Hikaye hakkında sorular sorun

Bir hikayeyi okurken, anladıkları ile ilgili sorular sorun. Örneğin, sayfayı çevirmeden önce ne olduğunu, karakterin nasıl hissettiğini veya çocuğunuzun hikayenin bundan sonra ki kısmında ne olabileceği ile ilgili düşüncelerini sorun. Anlama alıştırmaları hikaye boyunca yapılabilir. Bu nedenle çocuğunuzun anladığından emin olmak için sonuna kadar beklemenize gerek yok.

 Disleksi olan çocuklara çok sayıda kafiye ve tekrar içeren kitapları yüksek sesle okumanız iyi olur. Bu aktivite harf ve kelime kalıplarını pekiştirmelerine yardımcı olabilir.

Moxo Dikkat Testi Merkezleri

Moxo Dikkat Testi uygulayıcı merkezlerini inceleyin, size en yakın merkezden ön randevu alın.

İNCELE
Moxo Dikkat Testi Uygulayıcısı Olun

Türkiye’de 500’ün üzerinde klinik ve merkezde uygulanan Moxo Dikkat Performans Testi’ni kullanmak artık daha kolay.

BAŞVUR
Neden Moxo Dikkat Testi?
1
40'dan fazla ülke
550.000 Test
Moxo Testi Dünyada 40’dan fazla ülkede 450.000’nin üzerinde uygulanmıştır.
2
Çeldiricili & Objektif
Tek Test
Dünyada çeldiricili ve objektif tek dikkat testidir.
3
420 Tepki ve
Tepkisizlik
Moxo Testte 420 tepki ve 420 tepkisizlik Eylemi ölçülmektedir.
4
Türkiye’de son 6 Yılda
75.000 Test
Moxo Testi Türkiye’de son 6 Yılda 75.000’in üzerinde uygulanmıştır.
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Çocuğunuzun dikkat başarısını ölçmek ve ders çalışma ortamının dikkat özelliklerine göre yeniden düzenlenmesi için uzmanlarınızdan
Moxo Dikkat Testi’ni mutlaka isteyin! MOXO MERKEZLERİNİ İNCELEYİN
Uzman Yorumları
Haberler / Duyurular