0 850 840 49 28

Dört Dikkat Endeksi

Dört Dikkat Endeksi

MOXO analytics dört majör dikkat endeksini değerlendirmektedir: Dikkat, Zamanlama, Hiperaktivite ve Dürtüsellik

D > Dikkat

Dikkat, verilen uyaranlara göre hastanın doğru şekilde uyaranı değerlendirip tepki verme kabiliyeti olarak tanımlanır. Bu alanda zorluk yaşayan hastalar çevrelerine veya belirli detaylara uyum sağlamakta güçlük çekerler. Bir gözlemciye göre, dikkat sorunu yaşayan bir kişi dışardan bir şekilde odaklanamamış ya da ilgisiz görünebilir. Fakat bu hastalar günlük hayatlarında sınıflarında öğretmenlerini takip etmek, karışık talimatları anlamak, çevrelerindeki küçük değişiklikleri takip etmek, hesaplama hatalarını önlemek gibi görevlerde şiddetli zorluklarla karşılaşırlar.

Z > Zamanlama

Zamanlama, bir görev için tahsis edilmiş zaman çerçevesi içerisinde hastanın tepki verme kabiliyetidir. Zamanlama sorunları yaşayan bir insan çevresini doğru değerlendirebilirken, çevresel değişikliklere uygun zamanda tepki vermesi beklenirse bocalayabilir.Buna örnek olarak çabuk ve acil bir karşılık gerektiren görevleri gerçekleştirmenin yanında bir zaman planını izleyebilmek verilebilir. Bu tür görevler zaman baskısı altında görevleri yerine getirmeyi içerebilir ( yapılan iş tanıdık olsa bile). Zamanlama problemleri dikkat problemlerine benzer özellikler gösterirler: Bir görevi tamamlama söz konusu olduğunda bir zaman aralığı verilir. İzleme sorunu olduğu için, çalışılan materyalde bir boşluk oluşur.Görev devam ettiği sürece, bu boşluk gittikçe artar; bu tarz bir zorlukla karşı karşıya kalan insanlar, işi devam ettirme konusundaki duygularında ve yeteneklerinde azalma hissederler.

D > Dürtüsellik

Dürtüsellik zaman akışı içinde ‘yasak’ olarak tanımlanmış bir anda tepki vermeye eğilimdir. Dürtüsellik eğilimi taşıyan bir insan eldeki durumu göz önüne almadan ya da tepkisinin olası sonuçlarını düşünmeden davranabilir. Bu tip bir davranış kişi dürtüsel davranışının problematik ve istenmeyen sonuçlarını tamamen kavramış olsa da gerçekleşebilir. Pek çok durumda, dürtüsellik insanların ilk tepkiden sonra denetim süreçlerini harekete geçirebilmelerine izin verir. Dürtüselliğin tipik özellikleri, davranışın sırasını beklemek konusunda zorluk yaşamayı ya da sonuçlarını gözönüne almadan tehlikeli davranışlarda bulunmayı kapsar.

H > Hiperaktivite

Hiperaktivite, motor hareketlerin verimli işletiminde ve gereksiz ya da istenmeyen faaliyetlerden (hareket, fazla konuşma … vb) kaçınmada zorluk yaşama durumudur. Başka türlü anlatmak gerekirse, hiperaktif davranış yanlış ve istenmeyen olarak tanımlanan aşırı tepkilerle beraber ortaya çıkar. Genelde hiperaktivite sergileyen insanlar davranışlarının istenmeyen sonuçlarından haberdardır fakat yine de bu tip davranışlardan uzak durmak konusunda zorluk yaşarlar.

Moxo Dikkat Testi Merkezleri

Moxo Dikkat Testi uygulayıcı merkezlerini inceleyin, size en yakın merkezden ön randevu alın.

İNCELE
Moxo Dikkat Testi Uygulayıcısı Olun

Türkiye’de 500’ün üzerinde klinik ve merkezde uygulanan Moxo Dikkat Performans Testi’ni kullanmak artık daha kolay.

BAŞVUR
Neden Moxo Dikkat Testi?
1
40'dan fazla ülke
550.000 Test
Moxo Testi Dünyada 40’dan fazla ülkede 450.000’nin üzerinde uygulanmıştır.
2
Çeldiricili & Objektif
Tek Test
Dünyada çeldiricili ve objektif tek dikkat testidir.
3
420 Tepki ve
Tepkisizlik
Moxo Testte 420 tepki ve 420 tepkisizlik Eylemi ölçülmektedir.
4
Türkiye’de son 6 Yılda
75.000 Test
Moxo Testi Türkiye’de son 6 Yılda 75.000’in üzerinde uygulanmıştır.
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Çocuğunuzun dikkat başarısını ölçmek ve ders çalışma ortamının dikkat özelliklerine göre yeniden düzenlenmesi için uzmanlarınızdan
Moxo Dikkat Testi’ni mutlaka isteyin! MOXO MERKEZLERİNİ İNCELEYİN
Uzman Yorumları
Haberler / Duyurular