0 850 840 49 28

Kliniğe Başvuran Çocuklarda DEHB’nin Objektif ve Subjektif Ölçümlerindeki Cinsiyet Farklılıkları

Gender Differences in Objective and Subjective Measures of ADHD Among Clinic-Referred Children

Kız çocukları Dikkat Eksikliği ve Kaygı gibi sorunlarının anlaşılması ve tedavisinde erkek çocuklara göre daha şanssız !

Frontiers in Human Neuroscience dergisinde Aralık 2019’da yayınlanan  ” Gender Differences in Objective and Subjective Measures of ADHD Among Clinic-Referred Children” başlıklı çalışmada erkek çocuklarda agresyon,  kural dışı davranışlar  gibi dışa dönük belirtiler daha fazla ve kolay gözlenirken, kızlarda dikkat eksikliği , kaygı gibi daha içe dönük belirtilerin daha fazla olduğu,  okulda ve sınıfta bu belirtilerin daha az  farkedilmesi ile kızlarda tanı ve çözümün geç kaldığı vurgulanmakta.

Lise ve kolej eğitim ortamlarında kızlardaki  dikkat eksikliğinin farkedilmemesi ve kızların baş etme çabaları ve sorunların maskelenmesi,  kız çocuklarında tanı ve tedavinin gecikmesine yol açabilmekte.

Birçok çalışma anne babaların, öğretmenlerin ve uzmanların erkek çocukların DEHB belirtilerini kız çocuklarına göre daha fazla tanımlayabildikleri  ve tedaviye yönlendirebildikleri göstermiştir.  İsveç’te yapılan  büyük ölçekli bir çalışmada da kız çocuklarında Dikkat Eksikliği problemlerinin hiperakivite- durtusellik gibi dışa dönük belirtiler göstermedikleri sürece kolayca ve sıklıkla atlanabildiği sonucuna ulaşılmıştır.

DEHB tanısı almış, 6-17 yaş arasinda 204 kız ve erkek çocugun katildigi, Moxo Sürekli Performans Testi’nin objektif bir laboratuar ölçümü  olarak kullanıldığı bu çalışmanın sonuçlarında erkek çocuklarında dürtüsellik de daha fazla gözlenmiş.

Çalışmada anne babaların ve öğretmenlerin kızlarda ve erkeklerde birbirinden farklı belirtileri daha fazla öne çıkardıkları, cinsiyetler arası  farkın azaltılması için daha fazla bilgi ve farklı değerlendirme metodlarına ihtiyacımız olduğu belirtilmekte.

Çalışmanın tamamı için www.moxoturkiye.com

Bu içeriği paylaşın!
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email
Moxo Dikkat Testi Merkezleri

Moxo Dikkat Testi uygulayıcı merkezlerini inceleyin, size en yakın merkezden ön randevu alın.

İNCELE
Moxo Dikkat Testi Merkezi Olun

Türkiye’de 500’ün üzerinde klinik ve merkezde uygulanan Moxo Dikkat Performans Testi’ni kullanmak artık daha kolay.

BAŞVUR
Neden Moxo Dikkat Testi?
1
40'dan fazla ülke
550.000 Test
Moxo Testi Dünyada 40’dan fazla ülkede 450.000’nin üzerinde uygulanmıştır.
2
Çeldiricili & Objektif
Tek Test
Dünyada çeldiricili ve objektif tek dikkat testidir.
3
420 Tepki ve
Tepkisizlik
Moxo Testte 420 tepki ve 420 tepkisizlik Eylemi ölçülmektedir.
4
Türkiye’de son 4 Yılda
40.000 Test
Moxo Testi Türkiye’de son 4 Yılda 40.000’in üzerinde uygulanmıştır.
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Moxo Dikkat Testi Nedir?
Çocuğunuzun dikkat başarısını ölçmek ve ders çalışma ortamının dikkat özelliklerine göre yeniden düzenlenmesi için uzmanlarınızdan
Moxo Dikkat Testi’ni mutlaka isteyin! MOXO MERKEZLERİNİ İNCELEYİN
Uzman Yorumları
Haberler / Duyurular